Yıldıray ÇİÇEK

Yıldıray ÇİÇEK

LOZAN BAHANE, YENİKAPI RUHUNU BOZMA ŞAHANE!

Türkiye Cumhuriyetini kuran Mustafa Kemal Atatürk, Lozan Antlaşması için şu değerlendirmede bulunmuştu: 

" Bu antlaşma Türk milleti aleyhine asırlardan beri hazırlanmış ve Sevr Anlaşmasıyla tamamlandığı sanılmış büyük bir suikastın ortadan kalkmasını ifade eder bir belgedir" 

Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, 24. VII. 1933. s.96

İlk Cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Atatürk bu değerlendirmelerde bulunurken, son Cumhurbaşkanımızda Lozan ile ilgili 2003 yılından itibaren şu açıklamalarda bulunuyor ve ilk Cumhurbaşkanımız Atatürk ile uyumlu şu duruşu sergiliyordu:

 "Türk milleti için hem cephenin hem siyasetin zaferi olan Lozan antlaşması, Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı

dönüm noktasıdır." 

(2003- Recep Tayyip Erdoğan )

*

 "İstiklal mücadelemizde cephede kazandığımız büyük zaferin diplomatik tamamlayıcısı olan Lozan antlaşmasıyla, bağımsızlığımız ve egemenliğimiz uluslararası alanda tescil edilmiştir, millet ve devlet bu temeller üzerinde yükselmiştir."

(2006- Recep Tayyip Erdoğan)

*

 "Lozan, Türk milletinin tescilidir, Türkiye'nin kurucu belgesidir."

(2007- Recep Tayyip Erdoğan)

*

 "Kurtuluş savaşında kazandığımız zafer, Lozan antlaşmasıyla tamamlanmıştır, antlaşmanın mimarı olan devlet adamlarımızı

rahmetle anıyorum."

(2009- Recep Tayyip Erdoğan)

*

 "Genç cumhuriyetimizin meşruiyetini sağlamlaştıran Lozan antlaşması, tüm dünyada siyasi ve hukuki bir başarı olarak tanınmaktadır."

(2013- Recep Tayyip Erdoğan)

*

 "Bu antlaşma, cephelerde elde ettiğimiz zaferlerin masa başında da sürdürülmesiyle gerçekleştirilmiş bir başarı öyküsüdür."

(2014- Recep Tayyip Erdoğan)

*

 "Lozan antlaşması Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu belgesidir, temel vizyonudur, bugün bunu idrak ediyoruz."

(2015- Recep Tayyip Erdoğan)

*

 "Aziz milletimizin inanç, cesaret ve fedakârlıkla elde ettiği zafer, Lozan antlaşmasıyla diplomasi ve uluslararası hukuk alanına taşınarak tescil edilmiştir. Bu antlaşma, devletimizin tapusudur. Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, antlaşmanın mimarı olan devlet adamlarımızı rahmetle anıyorum."

(2016- Recep Tayyip Erdoğan)

***

Lozan'la ilgili bugüne kadar bu açıklamaları yapmış olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ne olduysa sanki ruhuna birden "Irak işgali için AKP'yi ben ikna ettim. Büyük Ortadoğu Projesi Türkiye için nimettir." ve "Lozan; muazzam bir imparatorluk mirasının han-ı yağmasıdır.." diyen Kadir Mısıroğlu girmişçesine bu sefer "Sevr'i gösterdiler, bizi Lozan'a razı ettiler, birileri bize Lozan'ı zafer diye yutturmaya çalıştılar, zafer mi bu? Lozan'da masaya oturanlar o anlaşmanın hakkını veremediler, onlar hakkını veremediği için şimdi biz sıkıntı yaşıyoruz." açıklamasını geçtiğimiz hafta yaptı.

Gerçekten tuhaf ve izahını yapmak mümkün değil. Türkiye, 15 Temmuz gibi kanlı bir darbe girişimini atlattı, Cumhurbaşkanı ölümün kıyısından döndü. Yüzlerce şehit, binlerce gazi var. "Başkomutan" sıfatını taşıyan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyetin temel kazanımlarına daha sıkı sarılması gerekirken, alakasız bir zamanda Lozan çıkışı yapıyor. Hem de kendi kendini yalanlayarak…

"Gündem değiştirmek için yaptı" diyorlar. Bir insan geçmişte Lozan hakkında bu kadar sözü varken, karakterini tartışmaya açtıracak bir şekilde böyle bir Lozan girişi yapar mı?

15 Temmuz sonrası "Yenikapı Ruhu" adı verilen birleştirici, bütünleştirici atmosfer bir tarafta Recep Tayyip Erdoğan'ın diğer tarafta Kemal Kılıçdaroğlu'nun girişimleriyle ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır.

Bu millete gerçekten yazık edilmektedir. Türk milletinin bu ayrıştırıcı atmosferi kaldıracak gücü yoktur. Terörle mücadele eden devletin bu tartışmalarla kaybedecek vakti yoktur.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Lozan'a nerden bakarsa baksın son bakışı hatalıdır.

Kadir Mısıroğlu bakışı ile olay değerlendirmek, Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanına hiç yakışmamaktadır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli'nin şu uyarısını dikkate almalıdır: 

"Lozan Antlaşması, Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlık vesikası, hukuki senet ve zırhıdır; ihlal ve inkâr edilirse 15 Temmuzculara gün doğar. Tarihimizle çarpışmayalım, gelin talihimizi değiştirmek için çalışalım. 15 Temmuz işgal denemesi çok yeniyken, fuzuli işlerle oyalanmayalım."

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin uyarılarını dinlemediğiniz vakit, Türkiye'nin ve sizin başınıza neler geldiği tekrar tekrar hatırlatmaya gerek var mı?

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.