Yıldıray ÇİÇEK

Yıldıray ÇİÇEK

PKK'lı katilleri azmettiren terörist Demirtaş için tahliye seferberliği

Terörist Demirtaş, PKK’lı teröristleri azmettirerek askerlerimizi, polislerimizi şehit ettiren, masum insanları öldürten bir suçludur. Onun tahliye edilmesini isteyen Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener, Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan, Temel Karamollaoğlu ve bu çizgideki herkes suç işlemektedir. Selahattin Demirtaş kim? Kendi halinde bir siyasi mi? Elbette değil...

Azmettirme, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 38. maddesinde düzenlenmiştir. Maddenin birinci fıkrasına göre; “Başkasını suç işlemeye azmettiren kişi, işlenen suçun cezası ile cezalandırılacaktır”.

Hukuka göre suça azmettirme, “suç ortaklığı” olarak adlandırılmaktadır.

Arşive girdim, Türkiye’de azmettirenlere verilen cezalarla ilgili haber başlıklarına baktım. Bazı başlıklar şöyle:

İş adamına ‘cinayete azmettirme’ suçundan 24 yıl hapis…

Vurana az, azmettirene daha çok ceza…

Samsun’da öldürene 12,5 yıl, azmettirene 25 yıl hapis…

Azmettirene müebbet, öldürene 20 yıl…

Hem öldürene hem azmettirene müebbet hapis!..

Ama Türkiye’de bazılarının hukuk tanımı, hukuka bakış açısı kişilere göre değişiyor ve bozuluyor.

Bu değişikliği ve bozukluğu terörist Demirtaş’ın tutukluluğuna itiraz edenlerde, onun hemen tahliye edilmesini isteyenlerde görebiliyoruz.

Terörist Demirtaş, PKK’lı teröristleri azmettirerek askerlerimizi, polislerimizi şehit ettiren, masum insanları öldürten bir suçludur. Onun tahliye edilmesini isteyen Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener, Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan, Temel Karamollaoğlu ve bu çizgideki herkes suç işlemektedir.

Selahattin Demirtaş kim?

Kendi halinde bir siyasi mi?

Elbette değil…

Kendisi terör örgütüne yardım ve yataklık eden PKK’lı ve PKK’lı teröristleri azmettiren kişidir. Bunun aksini iddia edecek olan var mı?

Varsa da ya şeref yoksunu bir haindir ya da akli dengesi bozuk birisidir…

Terörist Demirtaş ile ilgili sadece iki azmettirme olayı üzerinden hukuk işlese, bırak tahliyesini yarın yasalarda yeni düzenleme yapılıp idam edilmesi gerekir. Mevcut yasalara göre ne tahliyesi, ömür boyu ağırlaştırılmış müebbet cezasına çaptırılması gerekiyor.

Örneklerde gösterdiğim gibi, bir kişinin öldürülmesinde azmettiren kişi kimi olaya göre 25 yıl, kimi olaya göre müebbet ceza alırken, hendek-çukur olaylarında toplam 793 asker ve polisimizin katillerini azmettiren terörist Demirtaş’ın bırakın tutuklanmasını bazılarına göre gözaltına alınması bile demokrasiye vurulan darbe olmuştu!

1 kişiyi öldürmeye azmettiren kişiye 25 yıl ya da müebbet veren hukuk sistemi, 793 şehidimizin katillerini azmettiren terörist Demirtaş’a 25 x 793 =19.825 yıl ceza vermesi gerekmiyor mu?

Terörist Demirtaş’ın olağanüstü bir dokunulmazlığı mı var?

Hendek, çukur kazan teröristleri, HDP Eş Başkanı iken “Ben de bu zulmün karşısında dik duranların alnından değil ellerinden öpüyorum” diyerek azmettiren…

Hendek, çukur kazan teröristlere karşı yapılan mücadeleye “Aralarında direnişçi olsa bile infaz etme hukukuna sahip değilsin” diyerek karşı çıkan ve teröristleri azmettiren…

Hendek, çukur kazan teröristlere karşı mücadele eden askerlerimize, polislerimize “Gazetelerine bir bakın. Büyük temizlik operasyonuymuş. Silip süpürme operasyonuymuş. Siz kimsiniz ya? Kimi nereden süpürüyorsunuz? Siz ancak bu toprakların kanalizasyonunu temizlersiniz. Başka da bir şeyi temizleyemezsiniz” diyerek hakaret eden ve teröristleri onlara karşı azmettiren…

Hendek, çukur kazan teröristleri “Gençler hendek kazıyormuş, halk barikat kuruyormuş. Başka bir yol gösterin, onu yapsınlar” diyerek azmettiren…

Hendek, çukur kazarak askerimizi, polisimizi şehit eden teröristleri “Bu direniş kazanacaktır. Böyle hendek, çukur diyerek küçümsemeye çalışanlar da dönüp tarihe baksınlar. Mevzu hendek, barikat mevzusu değildir” diyerek azmettiren…

Terörist Demirtaş’ın sırf hendek- çukur olaylarında teröristleri azmettiren duruşu budur. Bu 4-5 açıklaması bile PKK’lı teröristleri nasıl azmettirdiğinin delilidir. Herhalde yargı, terörist Demirtaş’a hâlâ yargılandığı davalardan 19 bin yıl tutan cezasını verecektir.

Sadece hendek-çukur olayları değil, 52 kişinin hayatını kaybettiği Kobani olaylarında da HDP Eş Başkanı olarak karşımıza yine azmettirici olarak çıkmıştı. Bunun hesabı da 52 x 25 =1300 yıl olarak çıkıyor.

Hadi azmettirene 25 yıl fazla diyorsanız 10 yıl üzerinden çarpalım:

793 şehit x 10 =7930 yıl…

52 x 10 = 520 yıl…

Türkiye’deki Kobani olaylarında, HDP Genel Merkezi’nden yapılan “Halklarımızı sokağa çıkmaya, çıkmış olanlara destek vermeye çağırıyoruz” açıklamalarıyla HDP’lileri sokağa dökerek 52 kişinin ölümünde azmettirici olan dönemin HDP Eş Başkanı olan yine bu terörist Demirtaş idi.

Terör örgütü PKK’ya yardım ve yataklık yaptığı diğer suçlarına değinmiyorum bile… Sırf hendek-çukur ve Kobani olaylarındaki azmettiricilik cezasının toplamı en alt dereceden alsanız bile 8450 yıl olmaktadır.

O zaman terörist Demirtaş’a tahliye isteyenler, neyin tahliyesini istiyor?

Hendek-çukur olaylarında hayatını kaybeden 793 şehidimizin canı can değil mi? Kobani olaylarında hayatını kaybeden 52 kişinin canı can değil mi? Ve tüm bu olaylar karşısında terörist Demirtaş’ın suçu delillerle sabit değil mi?

Tüm bunlara rağmen yeni bir güne uyandığımız her gün Türkiye’deki tartışılan gündem “Selahattin Demirtaş tahliye edilsin, suçu ne?” gündemi olmaktadır.

Dün yine gündemde Selahattin Demirtaş’ın uzun tutukluluk başvurusunu değerlendiren Anayasa Mahkemesinin (AYM) oy birliği ile hak ihlali olduğuna hükmeden kararı vardı.

En az 8450 yıl ceza alması gereken terörist Demirtaş 3 yıldır cezaevinde olduğu için mi uzun tutukluluk yaşamış oluyor. Bu nasıl adalet, bu nasıl hukuk?

Anayasa Mahkemesi bir de 50 bin TL manevi tazminata hükmetmiş… Oldu olacak o parayı da hendek-çukur olaylarında şehit olan askerlerimizin, polislerimizin ailelerinden toplayın da terörist Demirtaş’a ödeyin…

En alt dereceden hesaplamaya göre bile 8450 yıl ceza alması gereken birine uzun tutukluluk sebebiyle hak ihlali olduğuna karar veriliyorsa, bir kişinin ölümünden dolayı azmettiricilik cezası alan herkesin bugünden itibaren serbest bırakılması gerekmez mi?

Terörist Demirtaş, azmettirici PKK’lı bir katildir. Suçu belgelerle sabittir. Onun serbest bırakılması için mücadele eden hukukçu, siyasetçi, yazar, yorumcu kim varsa bu suça ortaktır.

Terörist Demirtaş’ın teröristbaşı Öcalan’dan farkı nedir? Sizin mantığınıza bakarsak o da eline silah alıp kimseyi öldürmedi. Hep azmettirdi. O halde uzun tutukluluk için teröristbaşı Öcalan için de yeni karar verin…

Terörist Demirtaş konusunda siyasetten, yargıdan, medyadan pis kokular geliyor. Milli duygularla, hak ve adalet adına dikkatlice takipteyiz…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.