Ayşenaz ÇİMEN

Ayşenaz ÇİMEN

BARZANİ, PKK ‘NIN YUVASI MI ?

Nereden başlasam bilmiyorum, acımız o kadar derin ki…

İnanın içimden hiç gelmiyor bu yazıyı yazmak fakat bir yanım da bir şeyler karala diyor.

Kuzey Irak Gara’da mağara operasyonunda şehit düşen 13 vatandaşımıza Allah’tan rahmet, ailelerine sabır diliyorum.

*

Barzani’nin Türkiye ile Kuzey Irak’ta ortak bir terörle mücadele politikası yürüttüğüne inananlar var mı hala?

Vay efendim Türkiye, Kuzey Irak ile ekonomik ve güvenlik iş birliği yaptı, vay efendim ciddi bir iş potansiyeli var. İstemiyoruz kardeşim, Kuzey Irak’taki terör mağaralarını besleyenlerle iş birliği istemiyoruz.

Unutanlar varsa hatırlatayım: “ Barzani, siyasi bir fahişedir.”

*

Bakınız, öncelikle belirtmek istediğim bir şey var ki;  biz  Kuzey Irak’ta sahada terör yuvalarına operasyon düzenlediğimiz kadar şehir merkezlerini de temizlemeliyiz. Terörün bitmesini istiyorsak asıl içimize dönüp bakmamız lazım.  Özellikle kıyı sahillerimizdeki eğlence mekanlarına , otel sahiplerine şöyle bir göz atın derim.Mutlaka  Erbil’de bir oteli, dükkan zinciri vardır ve gelirlerinin yüzde 80’ini Kuzey Irak üzerinden PKK’ya aktarmaktadır. Hele ki şehirlerdeki mafyalaşan gruplara şöyle dönün bakın derim.

Liste uzarrrrrr gider.

Sadede gelirsek asıl tehlike toplumumuzun tam içinde. Gara’daki mağarada polisimizi, askerimizi şehit edenleri Kuzey Irak’ta aramayın hatta doğu- güneydoğuda da aramayın.

Masum yavrularımızı şehit edenleri; İzmir’de, Muğla’da, Aydın’da arayın. Ne demek istediğimi ilerleyen günlerde “PKK, EGE’DE YUVALANIYOR MU?” başlıklı yazımla sizlerle paylaşacağım.

*

The Jerusalem Post yazarı Ofra Bengio “Büyük beklentiler: Kürtler ve Başkan Biden” başlığı ile kaleme aldığı yazısında, yeni ABD yönetimin Kürtlere olan tavrı ve  Kürtlere sempatisi ile tanınan Joe Biden’ın nasıl bir yaklaşım sergileyeceğini yorumladı.

İsrailli yazara göre Biden’ın gelecekte kurulması hedeflenen bağımsız bir Kürt devletini destekleme olanağı  şimdilik gözükmüyor.Fakat Erbil ile Bağdat arasında çözülmemiş meselelerde (bütçe, tartışmalı bölgeler, anayasanın korunması vb.) adil bir anlaşmaya aracılık etmede Biden’ın çok önemli bir rol oynayacağını söylüyor.

Evet Bengio, Gara’da yaşanılan kahredesi olayda Biden’ın bu çok önemli rolünü bir kez daha görmüş olduk…

*

İzniniz varsa, bir gazeteci olarak şunları sormak istiyorum:

1-) Operasyondan önce Gara’daki mağara krokisi Kuzey Irak’ta sahadan gelen istihbarata göre mi çizildi ?

2-) Savunma sanayimizde, Gara’daki mağaraların içini gözlemleyen teknolojimiz var mı?

3-) Erbil (Barzani) ile Kuzey Irak’ta PKK/YPG’ye karşı ortak hareket edileceğine dair bir terörle mücadele anlaşması var mı? Yoksa Barzani, PKK’ nın yuvası mı?

4-) PKK, İran istihbaratı ile iş birliği içerisinde mi, İran neden bu kadar sessiz ve Irak sınırında neden geniş bir askeri tatbikat başlattı?

5-) PKK/YPG’nin elinde esir başka askerimiz, polisimiz, vatandaşlarımız var mı?

6-) HDP’nin, Gara’da yaşanılanlara  “Aynı şekilde PKK da hayatları kendilerine emanet olan tutsakların nasıl can verdiklerine, bu ölümlerdeki kendi sorumluluklarının ne olduğuna ilişkin olarak Türkiye ve dünya kamuoyunu bilgilendirmelidir. Alıkonanların yaşamları rastlantılara ve çatışma ortamının insafına bırakılmamalı, ailelerin ve kamuoyunun talebine karşılık, PKK elinde tutmaya devam ettiği kişileri salıvermelidir. Bu vesileyle, hayat kayıplarının önüne geçilmesinin temelli ve sonuç alıcı tek yolunun çatışma politikalarına son verilmesi, Kürt sorununun çözümsüzlüğünün demokratik ve barışçıl yollarla aşılm           ası olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz.”    Açıklamasını yeni bir çözüm sürecine çağrı olarak mı değerlendirmeliyiz?

7-) Ya da “HDP, bize söz verdi.Biz demokratik bir ülkeyiz, HDP’ye süre verdik , PKK ile aranıza mesafe koyun, 6 ay içinde PKK’ya silahları bırak ve geri çekil çağrısı yapın dedik. Aksi takdirde HDP’ yi kapatacağız.” ile başlayan farklı bir sürece mi giriyoruz?

            *

Daha çok sorularım var fakat şehitlerimize olan saygımdan susuyorum.

İçime,  ruhuma ve özüme işleyen bu derin yasla sizleri baş başa bırakıyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Ayşenaz ÇİMEN Arşivi
SON YAZILAR