MHP SEÇMENİ NE YAPMALIDIR ?

Kullanılabilecek argümanlar:

 

Anayasa değişikliği, Başkanlık sistemine geçmek için yapılmaktadır.

Başkanlık sistemine geçiş bir bölünmeyi kolaylaştırma projesidir.

Başkanlık sisteminin ortaya atılması seçimle gelen eyalet (bölge) valililik sisteminin yürürlüğe konmasını meşrulaştırmak içindir

Parlamenter rejimi teoride ve pratikte iyi tanıyanlar başkanlık sisteminin demokrasi için bir tehlike olarak görmektedirler.

 

Strateji önerisi:

 

1- Başkanlık sistemine karşı bir kampanya başlatılmalı ve bunun için partice hazırlanacak broşürlere ve konuşmalara bu konuyla ilgili bir cümle de olsa eklenmeli ve bu surette kamuoyu şimdiden bilgilendirilmeye başlanmalıdır. Bu bilgilendirmelerde; Başkanlık sisteminde Cumhurbaşkanı veya Başkan’ın bütün güçleri elinde bulunduran kişi olduğu, Bir diktatör ve hatta bir kral gibi olabileceği, merkezi güçlerin tümünün ellerinin arasında olacağı, bu sistemin freni ve dengeye getirecek karşı ağırlıkları bulunmadığı ve sistemin bu haliyle tehlikeli olabileceği anlatılmalıdır.

  

2- Sürekli olarak Başbakanın bilerek ya da bilmeyerek diktatörlüğe gittiği işlenmelidir. Bunun hem ülkeye hem de kendisine nasıl zararlı olacağı anlatılmalıdır.

 

3- Bunun bir bölünme projesi olduğu halka her kademede ve her fırsatta anlatılmalıdır. Bu konuda gelecek sorular karşısında adayların hazırlıklı olmalarını sağlamak bakımından Amerikan başkanlık sisteminin nasıl çalıştığı, orada neden başarılı olduğu, bir ülkede başarılı olan bir sistemin başka bir ülkede büyük tehlike yaratabileceği konusunda adaylar ve partililer eğitilmelidir.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum