PANCARIMDAN ELİNİ ÇEK!

Anne olarak tedirginim…

Çocuklarıma GDO’lu ve NBŞ’li yiyecek ve içecekler dayatıyorlar…

Tedirginim, yabancıların memleketimde tarımıma, çiftçime müdahale etmesinden…

Şimdi güzelim pancarımı ve çiftçimi yok ediyorlar…

Peki bunların sebebi ne?

Coni’nin mısırı, uluslar arası NBŞ (Nişasta Bazlı Şeker) sermayesi, yüzde 120 kar etsin diye!

AKP’nin bütün lafları gibi “yerli ve milli” lafı da yalan…

Birçok Avrupa ülkesi ve Obama’nın karısının Amerikalı çocuklara yasakladığı NBŞ’yi dayatıyorlar. Dünyanın “dördüncü büyük pancar şekeri üreticisi” Türkiye’yi, ‘mısır’a, daha doğrusu ABD’li Cargill ve yandaş yerli sanayicinin ürünü NBŞ’e mahkûm ettiler, bundan imal ‘light, diyet, şekersiz’ etiketli gazozdan çikolataya kadar ürün sağlık sorunu yarattığı ortadayken yeni kota yaratma derdindeler.

Tuhaf değil mi, en büyük mısır üreticisi ABD, kotayı düşürüyor, Türkiye kota artırıyor. NBŞ, Fransa, Hollanda ve İngiltere’de yasak, şekeri pancardan üretiyor. NBŞ tüketimi Avrupa’da 1 kilo, bizde 6 kilo. 

Tarım ve su, artık dünya siyasetinin en kuvvetli silahı. Ülke tarımının zayıflatılması, kendine yeterli olmaması ve hayvancılığın bitirilmesi hedeflenmiş, çiftçinin pancarı bırakıp mısıra yönelmesini istiyorlar. Yetmiyor,2008’de 1milyon 151 bin ton, 2009’da 485 bin, 2010’da 500 bin ton mısır ithal ediyor AKP hükümeti. Yani gâvurun  çiftçisini destekletiyor, millî sanayiyi yok ediyorlar!

AKP, NBŞ üreticilerine AB normlarının üzerinde üretim izni vermektedir. Bununla da yetinmeyip son 14 yılda ortalama olarak %30 -50 oranında arttırdı. Sonuçta çiftçimizden alınan pancar miktarı ortalaması 22 Milyon tondan 2015/2016 yılında yüzde 40 oranında azalarak 13-14 milyon tona düştü. 

Türk çiftçisi bunu asla kabul edemez.

Türk anneleri bunu asla kabul edemez.

AKP, yeni bir tasarı ile tüm glikoz formları (likit yada kurutulmuş halde glikoz şurupları) şeker tanımı içinden çıkararak, hem kota kapsamından, hem de Şeker Kurumu’nun tüm glikoz ürünleri üzerindeki düzenleme ve denetleme yetkisini ortadan kaldırmak ve NBŞ kotalarını otomatik olarak yüzde 33 oranında artırmak istiyor.

Bir anne olarak çocuklarımızın sağlığıyla oynatmayız.

Bir Türk olarak çiftçimizle, yerli ve milli üretimimizle oynatmayız.

AKP, son tasarısı ile boğazımıza bir ilmik daha atacak…

Bunu izin verirsek:

263 bin ton pancar şekeri üretilmeyecek, 63 milyon liralık vergi kaybı olacak, 6 bin 500 çiftçi pancar ekemeyecek, 30’a yakın sektörde iş ve katma değer kaybı olacak, Doğu’daki 5 fabrikanın kapanması ile yaklaşık 5 bin kişi işsiz kalacaktır.

Ülkücü Hareket’in kadınları, anneleri olarak AKP’nin bunu icraata geçirmesine izin vermemeliyiz!

GDO’lu ve NBŞ’li ürünlere hayır demek, tarımımızı ve çiftçimizi korumak zorundayız!

Çünkü…

Gelecek nesillerin hayatı, Türk’ün sağlığı ve istikbali tehlikede!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.