Yıldıray ÇİÇEK

Yıldıray ÇİÇEK

AHMET DAVUTOĞLU NİYE GÖREVDEN ALINMIŞTI?

FETÖ çatı davası görülmeye başlandı. Bu da demek oluyor ki, artık bol bol itiraflar duyacağız. Belki de kendini kurtarmak isteyenler birbirine iftira atacak. Tüm bunları önümüzdeki günlerde göreceğiz ve ona göre değerlendireceğiz.

Bunlardan ilkini AKP eski Milletvekili İlhan İşbilen'in mahkemeye verdiği ifadelerde yaşadık. Mahkeme İşbilen'e, ABD ziyaretlerinin amacını sorduğunda "AKP'nin eski Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem'le birlikte, 4 yıl süreyle konferanslar yapılırken devlet olarak, milletvekilleri olarak gidilirdi. Davutoğlu'nun ailesi ile birlikte 4 - 4,5 saat Gülen'in evinde kaldığını biliyorum. 4 yıl içinde oradan herkes uğradı geçti." şeklinde cevap vermiş…

Bu ülkede başbakanlık yapmış birisi, FETÖ'nün önderi Fethullah Gülen'in evinde ailesiyle birlikte 4 saat kalıyorsa, FETÖ ile herhangi bir sebepten dolayı bağ kurmuş normal vatandaşa ne demeye hakkımız var! AKP'nin tamamı FETÖ ilişkisi konusunda sicili oldukça bozuktur. Maalesef AKP içinde FETÖ'nün hesabı sorulmuyor. Bu durum ise FETÖ mücadelesinde adaletsizliklere sebep oluyor.

Neyse biz Ahmet Davutoğlu konusuna tekrar dönelim.

Ahmet Davutoğlu'nun cemaate yakınlığı zaten herkesin bildiği bir konudur. Onunla ilgili henüz çözülmeyen muamma ise kendisiyle girilen seçimlerde %50 oy alındığı halde niçin 15 Temmuz darbe girişiminden çok kısa bir süre önce Başbakanlık ve AKP Genel Başkanlığı görevinden alınmıştır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın şüphelendiği yahut yaşadığı olay ne olmuştu ki, onu görevden apar topar alacak noktaya getirmişti.

Başbakanlık ve AKP Genel Başkanlığı görevini bıraktığı gün "4 yıl görev yapmamak benim tercihim değil, bir zaruretin sonucu" demesi de aniden görevden alındığının ispatı olmuştu.

Ahmet Davutoğlu'nun FETÖ ile bir bağı mı yakalanmıştı? Görevlerinden alınmasına bu olay mı sebep olmuştu?

Oysa girdiği seçimlerde Recep Tayyip Erdoğan kadar o da oy almıştı. Onu koltuğunda çok kısa bir süre tutan ana etken ne olmuştu?

Recep Tayyip Erdoğan yahut Ahmet Davutoğlu yaşananları gerçek sebebi ile açıkladığında, Türkiye olarak öğreneceğiz.

Şimdilik sır olarak kalacak gibi...

Ama "Davutoğlu'nun ailesi ile birlikte 4 - 4,5 saat Gülen'in evinde kaldığını biliyorum." ifadesi adeta adı unutulan Ahmet Davutoğlu'nu kamuoyuna tekrar hatırlattı.

AKP eski milletvekili İlhan İşbilen'in ifadesi sonrası ben bir şey daha hatırladım. O da Türkiye'de 1 Kasım seçimleri sonrası MHP'ye olağanüstü çağrısını şu sözlerle yapan ilk kişinin o olmasıdır: 

"Sayın Bahçeli, parti içi muhalefeti meşgul ediyor. Talepleri belirtmek için nezaketsiz bir dil kullanmıştır. Başarısızlığın hesabını vermek, parti içi demokrasiyi işletmek yerine kendisine muhalefet edenleri başka yapıların sözcüsü olarak damgalayarak omuzuna tutunmaktadır. Parti içi demokrasiyi işletemeyen, adeta parti içinde diktatörlüğünü ilan eden Sayın Bahçeli.

Ahmet Davutoğlu'nun bu sözleri sonrası "DAVUTOĞLU MHP KONGRESİNE NİÇİN ÖZEL İLGİ DUYUYORSUN?" başlıklı bir yazı yazıp şunları ifade etmiştim: Ahmet Davutoğlu'nun AKP'nin her grup toplantısında MHP kongresini diline dolamasının amacı nedir?

MHP'de AKP'ye yarar nasıl bir gelişme bekliyor?

MHP kongresini 18 Mart 2018 tarihinden önce yapınca Ahmet Davutoğlu'nu mutlu edecek hangi gelişme olacak ki ısrarla MHP kongresini gündeminde tutuyor?"

***

FETÖ, MHP'yi ele geçirmek için seferberlik başlattığında Ahmet Davutoğlu'nun MHP'deki sözde muhalefete destek vermesinin amacı FETÖ ile olan bağı mıydı?

Fethullah Gülen'in evinde 4-5 saat kalan biri de elbette onunla olan hukukunu güçlendirmiş olmasından kaynaklanmaktadır.

MHP üzerindeki FETÖ operasyonunda kullanılan ve Fethullah Gülen'in "Onu koruyun, sahip çıkın" dediği kişiye de geçici hükümette bakanlık teklif etmesi de ayrı bir dipnottur.

Ahmet Davutoğlu'nu görevden alması "Fethullah Gülen'in evinde 4-5 saat kalmasına bağlı" bir durum mu, bunu ortaya çıkaracak olan yine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı açıklamalar olacaktır.

Ama Ahmet Davutoğlu her manada şüpheli durumdadır.

Ahmet Davutoğlu'nun geçmişte FETÖ'nün yayın organı Aksiyon'da yazılar yazması, cemaat evlerinde sohbetlere katılan biri olması da bu şüpheleri artırmaktadır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum